Jazda z pasażerem. Wasze początki. Wasze podejście.


#1
 1. Zrobiliście prawko, przyszedł czas na pierwsze moto. Po jakim czasie stwierdziliście, że możecie zabrać pasażera choćby by przejechać z nim 200 metrów na prostej drodze?

 2. Jakie dawniej, a jakie teraz macie podejście w kwestii typu - “przewieziesz mnie na moto? pożyczyłam kask od kogoś” - pyta Wasza koleżanka.
  Dawniej sam kask by wystarczył byście zgodzili się przewieźć kogoś czy wymagaliście jeszcze moto ciuchów? A jak dziś, po latach doświadczenia?

 3. Gdyby Wasza koleżanka miała tylko kask, to z nią jako pasażerką byście jeździli tylko np. po mieście lub bocznych dróżkach z małą prędkością czy normalnie poza miastem z prędkością 90 km/h?

Celowo pytam o sam kask, bo niektórzy ludzie uważają “przecież mam kask, spełniam przepisy, przewieź mnie, ciuchów i tak nie mam od kogo pożyczyć! a nie kupię by raz w miesiącu gdzieś pojechać jako pasażerka!”.

 1. Jeśli jeździliście z pasażerem, to jakie macie wspomnienia z początków takiej jazdy? Było spoko czy czasem niebezpiecznie? Jakieś akcje?

#2

Odwrotna kolejność. Jeździłem z pasażerem zanim zrobiłem prawko :slight_smile:
Najpierw na 125, a potem na “dużym” na kursie (instruktor jako plecak :slight_smile:


#3

A tak BTW, ktoś już gdzieś o to pytał, ale umknęło mi czy była odpowiedź… ile masz lat jeśli można spytać? :wink:


#4

Z pasażerem trzeba nauczyć się jeździć i pasażer musi nauczyć się z Tobą jeździć. Nawet moja @Czarna_SV, która sama jeździ, jako pasażer musiała sie naumieć jeździć ze mną. Z każdym kolejnym kilometrem jest tylko coraz lepiej.


#5

kurs… aż mi się przypomniało jak na kursie na placu instruktor chciał mi pokazać ósemki, byłem pasażerem, nim ruszyłem, zapytałem jak mam się trzymać, czego, a on coś w stylu - normalnie, złap się z tyłu (tych rączek czy czegoś tam). Czułem się niebezpiecznie przez te 20 sekund jazdy, gdybym tak miał jechać na ulicy to pewnie bym wyleciał z moto.

Nigdy nie jeździłem jako pasażer (pomijając wyżej wspomniane 20 sekund), a instruktora nigdy nie miałem jako pasażera. Dlatego powstał ten temat.


#6
 1. Wziąłem swojego plecaczka po kilku godzinach jazdy, gdy sam jeżdżąc widziałem, że nic nie odwalę.

 2. Od razu mój plecak miał piękny strój.
  Wymagałbym kasku, butów nad kostkę, rękawic i najlepiej ochraniaczy.

 3. Tylko po mieście i to przepisowo. Szkoda życia.

 4. Ja jeździłem z rozsądkiem, pasażer, też się boi, musi przywyknąć.
  Prostowanie motocykla przez pasażera, to ciekawe i niebezpieczne uczucie.

Wszystkie odpowiedzi to moję odczucia.


#7

wiem o tym, że trzeba poinstruować pasażera jak ma się zachowywać itd, na YT obejrzałem kilka filmów z tym związanych. Bardziej jestem ciekaw czy Wy byście pozwolili pasażerowi siedzieć tylko w samym kasku xD


#8

Tak, pozwoliłem parę razy. Nie to, żeby kategorycznie zabraniać, ale jesteś wtedy za niego odpowiedzialny. To Twoja decyzja i nikt jej za Ciebie nie podejmie.

Najśmieszniejsze jest to, że @Czarna_SV zawsze jeździ w ciuchach moto. ZAWSZE. i ile razy mi kurwowała, ze jechała na plecaku a ja tylko na sobie kask i rękawice… xD


#9

To jest ciekawe zagadnienie swoją drogą. Myślę, że pasażera można brać jak czujesz, że będziesz umiał naprawić to co on zjebie, bo to że pasażer siedzi prosto jak kłoda/odchyla się w drugą stronę to raczej standard na początku i jak nie wiesz jak na to zareagować to może być kiepsko…


#10

Prosiłam instruktora, żebym mogła spróbować z nim, ale powiedział, że w życiu ze mną nie wsiądzie na motocykl. Nie wiem, o co mu chodziło :wink:

Wiem, że na niektórych kursach w ogóle po mieście się jeździ z instruktorem na plecach.

W sumie, teraz jest mi wszystko jedno, bo nie zamierzam nikogo wozić. Póki sama nie będę w 100% pewna swojego bezpieczeństwa, to nie wezmę odpowiedzialności za bezpieczeństwo innych (a że nigdy nie będę, to problem z głowy).

Co do mojego jeżdżenia na plecaku - jechałam raz za gówniaka z tatą na SHLce - źle wspominam i raz z kumplem ze dwa lata temu, dosłownie 400m i też mi się nie podobało. Brak kontroli bolał najbardziej.


#11

Ja kiedyś robiłem dwie kategorie na raz, B i A, początek na moto to plac, aż pewnego dnia nagle instruktor chciał bym wyjechał z nim na miasto, bo do garażu trzeba wrócić. Dał mi jakiś interkom bez mikrofonu i kazał tylko potakiwać głową by wiedział, że zrozumiałem gdzie mam skręcić. Jechał autem za mną. Na szczęście było w porządku. Też słyszałem (w necie), że w niektórych szkołach instruktor jeździ jako pasażer, ale mnie to nie spotkało, mój zawsze jechał autem za mną.


#12

Najpierw poczułem się w miarę pewnie, czyli dobrze mi się pokonywało zakręty i wykonywało wolne manewry w mieście. Potem zawsze jak plecak nigdy nie jeździł - zabieram na 5 minut na parking i pokazuję jak ma się zachowywać w zakrętach, jak wygląda przyśpieszanie i hamowanie.

A tak poza tym z kimś jeżdzę jeszcze bardziej emerycko niż sam ;]


#13

Kurcze, ja prawko robiłem 10 lat temu i miałem 20 h praktyki - 10h na placu i 10 h z instruktorem na plecach po mieście :thinking: teraz się tak pozmieniało, że tylko w samochodzie jedzie instruktor ?

BTW @moto obserwując MM widzę, że będziesz przygotowany od A do Z do sezonu, każdy niuans ogarniasz :smiley: nie mówię tego w negatywnym brzmieniu of korz


#14

zalezy od szkoły


#15
 1. Na kursie, jeszcze bez prawa jazdy jeździłem z instruktorem po mieście, później nie miałem problemu z zabraniem pasażera

 2. Motocykle w większości są z założenia pojazdami jednoosobowymi. Tak, da się pojechać we dwie osoby, ale to bardziej w ramach transportu, a nie joy-ride. Nie miałem takiej sytuacji, ale odmówiłbym, bo zawsze staram się unikać napaleńców.

 3. Ostrożnie, ale raczej z prędkością zbliżoną do otaczającego ruchu. Kluczowy termin: krzywa Solomona https://en.wikipedia.org/wiki/Solomon_curve


#16

Poza zabudowanym bezpieczniej jechać 140 niż 60 :smiley:


#17

Przed pierwsza jazdą z pasażerem byłem bardziej obsrany niż podczas swojej pierwszej jazdy na poważnym sprzęcie. Niestety/stety moim pierwszym pasażerem był znajomy 190 cm, 110 kg. Jechało mi się mało komfortowo, ale stabilnie :slight_smile:

Ogólnie z partnerką jeździ mi się bardzo dobrze. Duża w tym jej zasługa, wie co robić, a raczej czego nie robić. W niczym mi nie przeszkadza, zakręty, hamowanie, przyśpieszenie czy manewrowanie pomiędzy samochodami w korku odbywa się praktycznie tak samo jak podczas samodzielnej jazdy.

Najważniejsze to wytłumaczyć sobie kilka podstawowy znaków w razie “W”. Klepnięcie, ściśnięcie, cokolwiek byle było bezpiecznie.

Trzeba pamiętać, że droga hamowania znacznie się wydłuża, a podczas wyprzedzania motocykl nie będzie aż tak chętnie rwał do przodu na wyższych biegach. Z redukcjami i dawaniem od razu w palnik też delikatnie.

@moto, polecam Ci zakupić książkę “Pełna Kontrola” Lee Parks. Zrób to właśnie w tej chwili, bez odkładania na później.


#18

Tak ogólnie, to nasze plecaczki dzielą się na te co się stukają i te które się posuwają. Znacie to?


#19

przypomniał mi się filmik z YT, w którym koleś opowiadał, że często jest tak, że niedoświadczony pasażer stuka swoim kaskiem w nasz kask

//edytowano


#20

albo jak kierownik chujowo jedzie i szarpie motocyklem jak wietnamską prostytutką :wink:

Bardzo dużo rozchodzi się o to ile z kimś jeździsz. Jak pojeździsz z jedną osobą odpowiednią ilość czasu, to obserwując drogę jesteś w stanie dość precyzyjnie określić kiedy będzie redukował, wyprzedzał, hamował, itp…