Wyświetlacz biegów


#1

W poprzednim moto (jajko) miałem wyświetlacz biegów. Zasadza działania była prosta, przeróbka czujnika luzu czyli dołożenie 3 pinów (3 były:1,2 i N) tak aby przekazywały masę przy zapiętym biegu.

Fajny bajer czasem się przydaje. Teraz też chciałbym mieć ale…
W GIXie nie jest tak łatwo.
Pacjent to GSX-R 600 k2
Nie mam pojęcia jak miałby działać wyświetlacz biegów, skąd miałby wiedzieć jaki bieg jest zapięty, przecież ECU nie wie jakim biegiem jadę (bo jeśli by wiedziało to pewnie byłby wyświetlacz na zegarach).
Czy jeśli kupię taki wyświetlacz ktoś objaśni mi jak to podłączyć? Przecież on ma 3 kable a biegów w motocyklu 6.
Czy może mam kupić inny?
Nie ukrywam, że z mechaniki jestem w miarę bystry ale z elektryki kuleje.
Budżet na tą modyfikację ustaliłem na 200zł max.


#2

Z tych kilku zdań które widać na instrukcji, to biały kabelek podpina się do złącza diagnostycznego.

Tak na mój chłopski rozum to jak nie da się z komputera czy czegoś, to bym próbował jakiś pstryczek przy dźwigni i wyświetlacz żeby reagował na impuls (inny dla biegu w górę, inny w dół). Czy i jak to już nie wiem. :smiley:


#3

Ten wskaźnik montuje się przy dzwigni zmiany biegów wraz z magnesem. On zalicza ile razy kliknąłeś dźwignia w górę czy w dół.
.
W SV650 był różowy kabel do licznika, który miał zmienne napięcie przy każdym biegu. Od 0.83V dla 1 biegu do 4.9V przy 5 biegu.


#4

A najprostsze rozwiązania często są najlepsze. Wszystkie te chińskie wyświetlacze biegów czytają z ECU dwie wartości, prędkość i obroty. A rzesza chińczyków grzebie w specyfikacji i robią ci pod konkretne moto tablice asocjacyjne z których wynika 3000rpm i 40 km/h = 2 bieg, 6000rpm i 95 km/h = 4 bieg o tak dalej. Proste jak konstrukcja cepa. Podłączasz tylko do ecu. Pomiar oczywiście możliwy jest tylko na zapiętym biegu (czyli dopiero jak zwolnisz sprzęgło)

Edit:
Mam takie i je reversowalem z ciekawości.


#5

Warte to coś? 120zl wyjedzie w PL
No ok ale jak będę leciał 2 na odcinie to pomyli mu się w tabeli?


#6

Niestety, może się pomylić, ale raczej w dół (przy bardzo niskich obrotach) jak masz normalna skrzynie to z matematycznego punktu widzenia błąd na górze jest mało prawdopodobny. Mogę ci wyprowadzić dowód dlaczego tak jest, ale darujmy to sobie, wiec obrazowo: na paru biegach przy niskiej prędkości i niskim biegu (50 na 6 i 50 na 5) różnica jest minimalna i bliska błędu pomiarowego, do tego dochodzą dodatkowe czynniki (stan napędu i opon, opory powietrza [wiatr]) i pomyłka jest możliwa. Dla odmiany na gorze jak lecisz z 13000rpm to między biegami jest spora (daleko poza błędem pomiarowym) różnica na przykład 1: 70 km/h 2: 100 km/h 3: 130 km/h 4: 160 km/h 5: 200 km/h 6: 240 km/h i tu jak widzisz ciężko o błąd. Mam nadzieje ze zrozumiale napisałem.


#7

u mnie ECU wie na którym biegu jadę, bo mam na każdy bieg inna mapę. wydaje mi się ze Gix mial to przed hondą


#8

Może i ECU nie wie na jakim biegu jedziesz, ale na podstawie prędkości motocykla i obrotów silnika jest sobie w stanie niezwykle celnie ten bieg wyliczyć, dokładnie na takiej samej zasadzie działa wiele wyświetlaczy biegów, dajesz im obroty, dajesz im prędkość, później tylko programujesz wg. instrukcji, żeby go zaprogramować, czyli najprościej podać mu podstawowe informacje do algorytmu, z tego co pamiętam, to ciągnie się do odciny na jedynce, później przeskakuje po biegach do 6 i wraca do 1, co prawda różne wyświetlacze będą się różniły sposobem programowania, ale ogólnie jest to banalnie proste, a serio takie GPT, GIpro czy Datatool działają niespodziewanie dobrze, nie spotkałem się, żeby jakiś walnął się z biegiem a i sam czas reakcji to max. sekunda-dwie :slight_smile:


#9

rozumiem, to co brać ten z Ali czy szukać czegoś lepszego?


#10

Ziomek robi wyświetlacze za 59 PLN
http://all.hosting.hostit.pl/gixxer/viewtopic.php?f=58&t=11339&sid=ea4bc15b85ca63ab22bf69858acbc6da&start=15


#11

Jeśli nie przeszkadza Ci, ze będziesz miał pokazany zapięty bieg (a nie wybrany) to bierz chińskie.


#12

ostatni post ponad rok temu ale napisałem PW zobaczymy