O polskich drogach słów kilka

też mnie kiedyś uczyli, że nie muszę włączać, a teraz widzę Lki, które nawet na nakazie skrętu włączają

Nie takie rzeczy się widziało :stuck_out_tongue: Nie wiem na 100% jak to jest w przepisach, ale wydaje mi się że każda zmiana kierunku jazdy powinna być sygnalizowana.

stoisz na pasie do 1nego manewru. Jak chcesz zrobić inny?

Art. 22.5 Kierujący pojazdem jest obowiązany zawczasu i wyraźnie sygnalizować zamiar zmiany kierunku jazdy lub pasa ruchu oraz zaprzestać sygnalizowania niezwłocznie po wykonaniu manewru.

stojąc na lewo/prawo skręcie jak chcesz jechać prosto?

to jest ta sama sytuacja co z kierunkami na rondzie. Wtedy jest dobry gest i tyle. @gerard-kowalski

ja oczywiście mówię o pasach z osobnymi sygnalizatorami.

Na rondzie w lewo nie mrugamy. :stuck_out_tongue: Ruch okrężny i cały czas jedziesz prosto póki nie zjeżdzasz, wtedy kierunek. Na lewo/prawo skręcie zmieniasz kierunek jazdy. Krótka piłka. :smiley:

Nie jednemu to nie przeszkadzało i pojechał prosto. Raz nawet mało mnie typ nie skosił. :wink:

ale to mówimy o łamaniu przepisów czy jak sie prawidłowo skręca? ps. na turbinowych albo z pasami ruchu na rondzie dajemy kierunki :slight_smile:

Włącza się kierunkowskaz w momencie zmiany toru jazdy, obojętnie jakiego skrętu. Nieważne e czy to droga z pierwszeństwem po łuku 90 stopni czy pas do jazdy wytyczony tylko w jednym kierunku. Na rondach tak samo

z instruktorem nie dyskutuję

No właśnie, a teraz pomyśl o sytuacji gdzie masz takie pasy 2 lub więcej. Z jednego lewego wjeżdżasz za skrzyżowaniem na drogę o podwyższonej prędkości maksymalnej, drugi prowadzi do zespołu biurowców. Zwykle ruch na obu jest zbliżony i teraz jak ktoś stoi przed skrzyżowaniem na pasie do skrętu w lewo (prawym) i ma włączony migacz - to czy sygnalizuje że będzie skręcał, czy może też że będzie zmieniał pas na drugi lewy. Nigdy nie używam kierunków na tych pasach, chyba że planuje zmienić pas. I bardzo chciałbym żeby dotarło to do większej rzeszy ludzi :slight_smile:

Zarówno instruktorzy oraz egzaminatorzy w WORDach wymagają sygnalizowania.
Przepis zacytowany wyżej pokazuję, że po prostu prawo jest delikatnie ułomne

Częstą sytuacją której nie lubię jest ta którą opisuje @FLAq, codziennie rano jeżdżę drogą która ma 2 pasy do skrętu w lewo i dużo ludzi na prawym pasie ma kierunek w lewo włączony co jest mylące bo nie wiem czy nie chce czasem zmienić pasa.

Postępuje zgodnie z przepisami. Między tymi pasami jest linia ciągła więc nie mogą zmienić pasa w tym momencie. Jedynie osoba jadąca pasem zewnętrznym wyłącza kierunkowskaz mniej więcej na środku skrzyżowania, jak się zacznie linia przerywana.

Tak jak ta beemka z filmu. Stojąc przed sygnalizatorem powinna mieć włączony kierunkowskaz, jednak po ruszeniu gdy zacznie się lina przerywana i po jego lewej stronie pojawi się dodatkowy pas, powinna go wyłączyć.

@trueno2 sławny jesteś :smiley:

Co się stało w 6:21? Czemu wszyscy ruszyli na czerwonym? xD

7:07 też niezły orzeł…

Instynkt stadny :slight_smile:

no ale że aż tylu… masakra xD

Ale wiesz jak to jest, stoisz w korku, gościu przed Tobą rusza to niekoniecznie rzucisz okiem na sygnalizator (zamyślenie itd.)