Projekcik

IMHO najwięcej zabawy dla mnie byłoby dogadać arduino z kolorowym lcd (najprościej byłoby znaleźć taki lcd, który ktoś już podłączał do arduino i są gotowe biblioteki do niego). Ewentualnie pytanie z czego byś chciał czerpać sygnały i jak one wyglądają. Bo jeżeli obroty to były by impulsy 12V co jeden obrót silnika to trzeba by to “przerzucić” na 5V/3.3V (w zależności od tego czy uno czy esp) itd.

LCD chyba łatwiej by było dogadać z RaspberryPI które jest już dosyć tanie. Większość modułów chyba też podchodzi.

No zazwyczaj jest to impuls na 12V. Zazwyczaj taka informacja jest gdzieś w serwisówce motocykla. No ale coś takiego można rozwiązać sygnałem z cewki czy jakoś jeszcze inaczej.

@konfitura
W zasadzie czy to arduino czy raspeberry to już nie problem bo to nie są duże pieniądze. Chciałbym żeby to było userfriendly i mocno responsywne. Znaczy ja tak tylko pytam bo jestem na etapie freecodecamp i to nic nie umiem jeszcze :smiley:

w wueskach brało się obroty z wystrzałów świecy na dwa czy jakoś tak :smile:

Osobiście chyba bym brał raspberry do takiego projektu. W arduino jakieś proste rzeczy poskładam, ale raspberry daje możliwość używania .net core. Dla mnie duży plus. :smiley: No i przy dodawaniu kolejnych rzeczy nie powinno się zadławić. :smiley: Chociaż arduino pewnie też ciężko zdławić.

IMHO rpi będzie zbyt wolne i awaryjne, potrzebujesz baremetal do takich rzeczy

@baba Ja bym brał arduino bo raspberry startuje kilkadziesiąt sekund, a niepotrzebny jest Ci system operacyjny do takich prostych rzeczy. Język arduino jest banalny, arduino uno (czy esp8266/esp32) ma wystarczającą ilość wejść/wyjść. Nauka “świecenia diodką” zapewne i tu i tu jest podobna, ale na raspberry dochodzi Ci nauka obsługi linuksa, zapewne program do LCD byś pisał wtedy w pythonie czy czymś takim… Po prostu dużo więcej “pierniczenia się” jest z rPI

Cóż, nie liczysz tutaj 20 rozwinięcia liczby PI :wink:

@baba Ja na uno zrobiłem komputer spalania do auta:

• sygnał z wtryskiwacza (12V)
  • sygnał z abs (12V)
  • dwa przyciski
  • OLED 0,96"
  • zapis w pamięci wartości po wykryciu zasilania
    I spokojnie arduino daje radę :slight_smile:

Z GPSem jest o tyle gorzej (z UNO) że jak załadujesz bibliotekę do niego to od razu 80% pamięci jest zajęte ;D Ale nie ma problemu przecież robić to nie na uno a na mega chociażby

Python. FUUUUUUUUUJ :smiley: Fakt że OS to może być zbyt duży narzut.

Ile pamięci ma mega, a ile uno? Ja mam uno v3 chyba.

2kB/32kB SRAM/flash UNO
8kB/256kB Mega 2560

No i mega ma dużo więcej wyjść/wejść itd. :slight_smile:
https://www.arduino.cc/en/Products/Compare

Mega jest mega :smiley:

edit: due ciekawe jest :smiley:

Dzięki chłopaki. Są jakieś takie kity arduino co by mieć wszystko na start do “świecenia diodą”?
@konfitura jak wołać 2 osoby w jednym wpisie? hehe

możesz mieć dedykowane uno do gpsa i komunikację po spi/i2c, zresztą tak zwykle się robi, jeden master spinający dane z wielu slaveów

Pytanie czy jest sens robić jakąś sieć gdy masz raptem jedną rzecz na I2C >.> Dopóki jeden uC ogarnia wszystko to nie ma sensu tego rozdrabniać bo to dorabia Ci i pracy i kabli :slight_smile:
U mnie jedno esp8266 obsługuje:

• GPS
  • akcelerometr
  • LCD
  • kartę microSD
  • 3 przyciski po ADC
    :slight_smile:

sens jest dla porządku w kodzie :wink: tak samo jak nie robisz jednego wielkiego pliku źródłowego do wszystkiego, tak samo jednego układu do wszystkiego, bo raz że burdel dwa że się nie skaluje i ciężko rozwija :wink:

wiadomix że wszystko rozbija się o potrzeby, pisząc prototyp dla siebie samego miałbym to w dupie, ale już pisząc, nawet prototyp, w pracy czy publicznie (np. github) rozbijam na atomowe funkcjonalności :wink:

jeśli mówisz że kod gpsa zajmuje 80% pamięci ale ci wszystko jedno, to bierz mega albo inny duży układ, choć tylko zwracam uwagę, że nie musisz :wink:

przyciski po adc? to są jakieś z mierzeniem stopnia nacisku czy coś?

W sumie o tyle zabawne, że żeby mieć zestaw do świecenia diodą potrzeba:

• arduino uno (płytka)

Arduino ma jedną diodę wbudowaną :>

A co do tego, co dobre na start… wszystko zależy w którą stronę chcesz pójść (czy bardziej analogowe lampki/przyciski czy jakieś urządzenie po jakiejś magistrali i “rozmowa” z nim).

Są nawet kombozestawy z czujnikami, diodami i oczywiście w zestawie uno, albo jakiś inny sterownik. Polecam też dokupić odpowiednich kabelków i breadboarda na czas eksperymentów. :smiley:

A woła się tak: @baba @noriad :smiley:

Ogólnie: https://starter-kit.nettigo.pl/2017/06/jeden-pin-przyciskow/

Akurat chciałem do Was dwóch napisać więc jako że jedną osobę miałem wołaną “odpowiedzią” to tylko drugą zawołałem “z treści” :slight_smile: