Projekcik

Update projektu:
-ekran żyro zdaje się być ukończony
-ekran laptimera zdaje się być ukończony
-testy terenowe liczenia czasu zakończone pozytywnie

Zostało:
-zapis na kartę
-scalić wszystko na ESP (póki co żyro i GPS są to dwa osobne wsady) i gruntownie przetestować
-pomyśleć nad jakąś obudową oraz mocowaniem do motocykla/samochodu
-pokonać napotkane problemy :slight_smile:

Ekran laptimera:

Ekran przechyłu:

Ekrany przełączasz guzikiem czy one po prostu zmieniają się co kilka sekund? Jak to pierwsze - pamiętaj jakiś niezły guzik ogarnać na moto - tak by dało radę swobodnie go używać w rękawicach podczas jazdy :wink:

Obecnie zmieniają się poprzez wgranie innego programu :stuck_out_tongue: Docelowo myślałem o przycisku, ale to ile przycisków i jakie, to temat póki co na przyszłość :slight_smile: Ale wiadomo, musi być user friendly :slight_smile:

Podczas jazdy mało akceptowalna opcja :smiley:

W sumie, gdyby podpiąć pod arduino jakąś inną kostkę z zaprogramowanymi dwoma programami i jednym naciśnięciem przycisku inicjalizować wgrywanie drugiego programu? To dopiero byłby przerost formy nad treścią :thinking:

obudowę spróbuj z drukarki 3D

Zaraz będzie następny temat - budowa drukarki 3D :smiley:

Przy użyciu drukarki 3d :smiley:

w sensie, że ma zepsuć drukarkę, żeby mieć po niej obudowę? bessęsu :smiley:

no to jedziemy z koksem :smile:

noriad - sorry :smiley: konfitura zaczął : P

Super. Tylko jeden drobiazg: na 1 ekranie masz GPS:+ Bat:+ WiFi:- a na drugim GPS:OK, Bat:OK WIFI:Off. i inny rozmiar tekstu. chyba to ujednolicisz?

Ja czekam na scalenie programów. :slight_smile:
Wrzuć filmik jak wskazuje przechył przy dynamicznych ruchach i wibracjach.

Gratuluję spostrzegawczości, zastanawiałem się czy ktoś to zauważy :slight_smile:
Wyjaśniając - póki co górna belka to w dużej mierze wydmuszka. Na ekranie GPSa działa ilość satelit oraz początek pomiaru, na ekranie przechyłu całość to po prostu wpisany tekst - górna belka jest częścią ekranu (nie jest obrabiana osobno), skąd różnice - po prostu przy okazji pracy z GPSem zmodyfikowałem ją, a przy żyro zostawiłem wersję pierwszą.
Ostatecznie oczywiście będzie ujednolicona oraz działająca :slight_smile:

Jest też taki pomysł, ale do tego potrzebuję drukarkę 3D bądź kogoś z taką drukarką :slight_smile: (ogólnie w sumie chętnie bym się pobawił tym i pogadał z kimś, kto taką drukarkę ma, żeby się dowiedzieć z czym to się je ogólnie :))

Nie macie jakiegoś hackerspace w Krakowie? Jeśli jest - szukałbym tam lub wśród ludzi, którzy się tam udzielają :wink:

Ta z “OK” jest moim zdaniem fajniejsza :stuck_out_tongue:

Ale ta z “OK” jest szersza, przez co przy dorzuceniu czwartej wartości na belkę robi się tam ciasno :confused: Kombinowałem trochę z symbolami ptaszka i iksa, nie chciało mi to działać za bardzo ale jeszcze z tym powalczę, bo chyba z symbolami byłoby najlepsze (wąskie i czytelne)

Co tam zrobiłeś? Nie wiem czy widziałeś czy nie ale pytałem na chacie czy dużo jebania by było zrobić taki dashboard z kolorowym wyświetlaczem i np obroty takie kolorowe paski rosnące od zilonego do czerwonego (wiadomo chyba ocb), no i prędkość z gps albo z fabrycznego czujnika. Wiadomo jakaś data, godzina, inne proste kontrolki. W jakim języku takie coś się pisze? Widzę że na uno jest u Ciebie. Czy taki projekt da się zacząć od jednej dwóch funkcji a potem np dokładać w miarę przybywania pomysłów czy najlepiej założyć wszystko na samym początku?

Z obrotami problemem może być komunikacja z moto. Prędkość z GPS raczej luz. Możesz dokładać w miarę rozwoju projektu. Na Uno klepiesz w C (?), ale są inne kontrolery z innymi opcjami.

Projekcik jest na etapie:

• laptimer działa
  • czujnik przechyłu działa (statycznie, być może po paru jazdach na moto będzie trzeba to pofitrować)
  • nie działa WiFi (hotspot resetuje się co paręnaście sekund)
  • przełączanie ekranów działa

Zostało mi zaprojektować obudowę, wydrukować ją, zamontować wszystko i zabrać na porządne testy.

Odnośnie Twojego dashboardu, rozumiem że chcesz:

• prędkość (z GPS)
  • obroty (skąd byś brał informację?)
  • data/godzina (z GPS)
  • kontrolki czego? (skąd sygnał?)
  • wyświetlanie tego na kolorowym LCD

Taki projekt da się, a nawet trzeba, zacząć od czegoś prostego. Ja bym to widział w takich etapach:

1. Dogadanie się z LCD, wyświetlanie tekstu
  2. Dogadanie się z GPS, wyświetlanie info z GPS
  3. Dogadanie się z innymi czujnikami, wyświetlanie info z nich, obróbka sygnałów (zliczanie impulsów na sekundę, zmiana jednostek itd.)
  4. Zaprojektowanie układu, czyli co gdzie ma być

Ja to piszę w arduino, a więc języku opartym na C ale prostszym, na początku używałem arduino uno ale przesiadłem się potem na esp8266 (to też można programować jak arduino, w tym samym języku).